„Az arany ott van, ahol megtalálod.”
Kanadai aranyásó közmondás
Amikor elhatároztuk, hogy új hirdetőtáblát készítünk, elkezdtünk ezzel foglalkozó vállalkozásokat keresni az interneten. Az egyik ilyen cég blogjából kiderült, hogy a cég saját magának végzi a könyvelést, ráadásul ez még nehézséget, problémát is okoz neki. Rákérdeztem, hogy ezt a feladatot miért nem egy szakértő külsős céggel végezteti? Kiderült, hogy a vállalkozás indulásakor a cég könyvelője valamit nagyon elrontott, és a cég vezetője azóta nem bízik meg a könyvelőkben. Párbeszédünk végén a cég vezetője megkérdezte tőlem, hogy tudnék-e írni egy listát, ami segít neki a megbízható, jó könyvelő kiválasztásában?
Rossz hírem van. Csak akkor lehetsz biztos benne, hogy jó a könyvelésed, ha volt egy NAV ellenőrzésed és mindent rendben találtak.
Milyen a jó könyvelő, illetve könyvelési szolgáltatás?
Manapság a bizonylatok könyvelése egy jó könyvelőprogram segítségével és minimális szakértelemmel szinte ujjgyakorlat a könyvelők számára. Nem a könyvelés a nagy kunszt. A jó könyvelő ismérve, hogy eligazodik a folyamatos törvényi változások erdejében, és ügyfelei érdekében optimálisan alkalmazza az adójogszabályokat. A jó könyvelő azt is mindig tudja, hogy mikor, milyen bevallást kell benyújtania, nem mellékesen milyen nyomtatványon (ez sem könnyű feladat ám, nézz csak rá az NAV weboldalára, hányféle bevallás szerepel ott). A jó könyvelő ezeket a bevallásokat határidőre el is készíti, és időben közli az ügyféllel, hogy a bevalláson szereplő összeget mikor, hova, milyen jogcímen utalja át.
Mégis, akkor milyen a jó könyvelési szolgáltatás? Nem véletlenül írtam jó könyvelési szolgáltatást. Azt, hogy szakmailag egy könyvelő milyen jó, a laikus cégvezető nem nagyon tudja felmérni. Jó hír azonban, hogy nagyjából mégis körül lehet írni a jó könyvelési szolgáltatás jellemzőit. Pár ismérv a jó könyvelési szolgáltatásról.
A jó könyvelési szolgáltatás 10 ismérve
Valószínűleg jó a könyvelő, ha:
- nem kapsz folyton értesítést az NAV-tól, hogy késve, vagy egyáltalán nem kapták meg az aktuális bevallásodat
- a munkavállalók után fizetendő járulékok összegét már jóval a fizetési határidő (minden hónap 12.) előtt közli veled
- el tudod érni telefonon a könyvelődet, és az esetek nagy részében azonnali választ kapsz a kérdéseidre
- ha mégsem kapsz azonnali választ, akkor a könyvelő később visszahív, vagy e-mailt küld neked a megoldásról
- rendszeresen kapsz tájékoztatást a céged eredményének alakulásáról
- már decemberben tudod, hogy következő év május 31-én még mennyi nyereségadót és iparűzési adót kell fizetnie a vállalkozásodnak
- áfa bevallás határideje előtt jóval korábban tájékoztat a fizetendő áfa összegéről, hogy fel tudj készülni a teendőkre
- mindig kapsz részletes tájékoztatást az adóváltozásokról
- ha alkalmazottat veszel fel, akkor tudsz konzultálni a könyvelőddel, hogy mennyibe fog kerülni ez neked
- az elektronikus NAV bevallásokat a könyvelő a saját nevében küldi be és nem kéri el a Te hozzáférésedet és jelszavadat a kormányzati portálhoz
Azt, hogy a könyvelőd szakmailag milyen jó, az esetek többségében sajnos nem, vagy csak nagyon nehezen tudod megállapítani. Kivéve, ha céged könyvvizsgálatra kötelezett, vagy ha a cég NAV-ellenőrzést kap.
Az esetek többségében nem fogod tudni, hogy
- a könyvelő arányosította-e az áfádat (mert volt áfamentes és áfaköteles bevételed is)?
- a könyvelő az összes adócsökkentési lehetőséget figyelembe veszi-e?
- a termékeid EU-s beszerzéseiről és értékesítéseiről, szolgáltatásod nyújtásáról, igénybevételéről készítendő összesítő bevallást beadta-e a könyvelő?
- nonprofit szervezetként nem kell szakképzési járulékot utalnod stb.
No, de ha van egy jó könyvelőd, akkor mit keresel ezen az oldalon?
Valószínűleg információt, vagy egy minőségi szolgáltatást, amit a jelenlegi könyvelődtől nem kaptál meg…